بلوک لیپر

بلوک لیپر چیست؟

بلوک لیپر در دسته بلوک های سبک سیمانی قرار می گیرد و در تولید آن از پوکه صنعتی استفاده می شود. این بلوک از ویژگی های منحصر بفرد زیادی برخوردار بوده و استفاده از آن مزایای زیادی به همراه دارد. با این مقدمه در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان نکات تکمیلی می پردازیم. با ما همراه باشید.

بلوک سبک لیپر

همان گونه که گفته شد، لیپر نمونه ای از بلوک های سبک سیمانی می باشد که در ساخت آن از پوکه صنعتی استفاده شده است. ماده اصلی که در ساخت این گونه بلوک ها مورد استفاده قرار می گیرد، پرلیت می باشد. از ویژگی های پرلیت می توان به متخلخل و سبک بودن آن اشاره کرد. پرلیت کروی شکل بوده و از خاصیت عایق بودن بالایی برخوردار می باشد. از مهم ترین مصارف پرلیت می توان به استفاده از آن در تولید بلوک سبک که در ساختمان سازی و برای سقف، کف، دیوارهای جدا کننده و غیره استفاده می شود، اشاره کرد. پرلیت از انتقال حرارتی بسیار پایینی برخوردار می باشد. هم چنین این ماده غیر قابل اشتعال می باشد. این ماده از وزن کمی برخوردار می باشد و استفاده از آن در بلوک های لیپر باعث ایجاد مقاومت سازه در برابر زلزله می شود.

بلوک لیپر

ویژگی بلوک لیپر

از ویژگی های بارز این گونه بلوک ها می توان به مقاومت بالای آن ها اشاره کرد. بلوک های لیپر به عنوان عایق صوتی و حرارتی شناخته می شوند. افت صوت در این گونه بلوک ها ۵۰ الی ۵۶ دسی بل می باشد که همین امر آن ها را به عایق مناسب صوت تبدیل کرده است. بلوک های لیپر دارای قابلیت تحمل دما تا بیش از ۱۸۰ دقیقه در دمای ۱۲۰۰ در جه سانتی گراد هستند. از این رو مقاومت بالایی در برابر حریق دارند. این گونه بلوک ها پس از استفاده در ساختمان سازی و بعد از گشت زمان طولانی فاسد نمی شوند و در برابر تغییرات شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

بلوک لیپر

ویژگی بلوک لیپر

از دیگر ویژگی های این گونه بلوک ها می توان به قابلیت رنگ پذیری و برش پذیری آن ها اشاره کرد. آن چه که باعث برش پذیری آسان لیپر می شود، وجود الیاف پلی پروپیلن در آن ها می باشد. مقاومت فشاری لیپر تقریبا برابر با ۲۸ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب می باشد. وزن بلوک لیپر بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

از لیپر بیش تر به عنوان پر کننده در ساختمان استفاده می شود. چرا که این گونه بلوک ها از وزن مرده کم تری نسبت به سایر بلوک های سیمانی توپر برخوردار هستند. از آن جایی که این گونه بلوک ها سبک هستند، سرعت نصب آن ها بالا بوده که می تواند سرعت اجرا را نیز تا اندازه زیادی بالا ببرد. همین امر می تواند قیمت عملیات اجرایی و هم چنین تعداد نیروهای انسانی را تا اندازه زیادی کاهش دهد. از آن جایی که این گونه بلوک ها عایق حرارتی مناسبی می باشند، استفاده از آن ها در ساختمان سازی می تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود.

بلوک لیپر

تفاوت های بلوک لیپر و بلوک لیکا

  • همان گونه که گفته شده افت صوت در لیپر ۵۰ الی ۵۶ دسی بل می باشد. این در حالی است که در بلوک های لیکا این میزان به طور متوسط ۴۶ دسی بل می باشد. بنابراین می توان گفت لیپر عایق صوتی مناسب تری نسبت به بلوک های لیکا می باشند.
  • میزان مقاومت گرمایی لیکا در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد بیش تر از ۱۲۰ دقیقه و در لیپر بیش تر از ۱۸۰ دقیقه می باشد. از این رو لیپر در برابر حریق مقاومت بیش تری از خود نشان می دهند.
  • لیکا از مقاومت فشاری بهتری نسبت به لیپر برخوردار می باشند.
  • از قیمت مناسب تری نسبت به لیپر برخوردار می باشند.
  • لیپر در دسته بتن های سبکدانه و لیکا در دسته بتن های گازی قرار می گیرند.
  • قدرت جذب آب در بلوک های سبکدانه بهتر از بلوک های گازی می باشد. از این رو می توان گفت جذب آب بلوک های لیپر از بلوک های لیکا بهتر می باشد.
بلوک لیپر

شباهت های لیپر و لیکا

  • از هر دو در صنایع ساختمانی استفاده می شود.
  • در ساخت هیچ یک از شن و ماسه استفاده نمی شود.
  • بلوک های لیکا و لیپر هر دو در دسته بلوک های سبک قرار می گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه تماسمحصولاتارتباط با ما